Jak wydać książkę?

Wpis ten kieruję w szczególności dla osób, które są zainteresowane tematem lub też planują w niedalekiej przyszłości wydać własną książkę. Oczywiście nie podam tutaj złotego środka, jedynej opcji albo schematu “zrób to i tamto a wydasz książkę”. Nie zrobię tego ponieważ publikacja swojej książki zależy od ogromnej ilości czynników.

Moja książka w większej części trafiła w ręce dzieci z wybranych prze ze mnie domów dziecka oraz poza granice naszego kraju na Kresy Wschodnie. To była taka można by rzec: Mini akcja charytatywna.

Opiszę tutaj na własnym przykładzie jak wyglądała moja przygoda z wydaniem książki. Aby to zrobić jestem zmuszony wrócić do samego początku pomysłu na książkę.

Krok pierwszy: pisanie

jak napisać książkę

Wszystko zaczyna się od własnego pomysłu. W moim przypadku było to stworzenie książki dla dzieci. Zacząłem więc od tworzenia samego tekstu, który w późniejszym etapie posłużył mi do zobrazowania ilustracji. Jako że myślałem o moich odbiorcach jako o dzieciach, a tym bardziej o moim synku, musiałem wziąć pod uwagę fakt aby tekst był w miarę prosty w odbiorze. Dlatego forma jaką obrałem przy tworzeniu historii zawartej w książce jest w postaci rymowanej. Ot taka “wierszowanka – rymowanka”.

Na samym początku tworzenia przygody myślałem że będzie to najtrudniejszy etap. Jednak myliłem się ponieważ trudniejsze kroki nadeszły nieco później. Jednakże gra słów oraz ich budowanie, aby miały sens moim zdaniem, jest najprzyjemniejszą częścią w tej całej książkowej układance.  

Krok drugi: grafika

jak wydać książkę

Następna sprawa to projektowanie graficzne czyli stworzenie ilustracji dla książki. Udało mi się na szczęście zaoszczędzić nieco gotówki i nie odkurzać zawartości własnego portfela. Dzięki jednemu z moich głównych zainteresowań nie musiałem korzystać z usług grafika, ponieważ sam podwinąłem rękawy i zabrałem się do pracy. Zdolności artystyczne (podobno) jakieś tam mam więc mogę powiedzieć że wszystko poszło łatwo. 

No dobrze, przyznaję się: Poszło łatwo ale z pewnymi trudnościami. Gdy już skompletowałem każdą stworzoną prze ze mnie stronę z ilustracjami, zorientowałem się że cała moja praca poszła w złym kierunku. Siadając do komputera i rozpoczynając pracę nad obrazkami bazowałem na złym formacie obszaru roboczego. Żeby nie nudzić tutaj sformułowaniami z Photoshopa: Przez moje niedopatrzenie kolorowe ilustracje w finalnej wersji do druku miały format (o ile dobrze pamiętam) około 4 cm x 9 cm. Wymiary prawdziwej książeczki kieszonkowej dla dziecka. 

Nadszedł więc czas na poprawki. Gdyby jednak na samych poprawkach miałoby się zakończyć byłbym zadowolony. Cała moja praca musiała zostać odtworzona raz jeszcze z tym że na większym obszarze. Zacząłem więc od nowa tworząc te same ilustracje. Format zmienił się na ten właściwy i znalazłem się bliżej tych parę kroków ku wydaniu własnej książki. 

Krok trzeci: wydawnictwo i druk

jak napisać książkę

Poszukiwania osób chętnych do objęcia książki wydawnictwem. Osobiście naszukałem się bardzo długo. Kilkadziesiąt maili wysłanych do wydawnictw w większości pozostało bez odzewu. Na palcach u jednej ręki mogę zliczyć odpowiedzi od wydawnictw tradycyjnych. Nieco inaczej wygląda sprawa z wydawnictwami, którym jeżeli zapłacisz książkę wydadzą. Niestety nie są to małe pieniądze bo ich wartość oscyluje w granicach 10 tysięcy złotych przy dość małym nakładzie egzemplarzy (500 sztuk). Firmy te zajmują się najczęściej wydawnictwem, drukiem, dystrybucją i reklamą równocześnie. Nie będę tutaj wymieniać jakie są to firmy. Powiem tylko tyle że nie realizują one (sądząc po opiniach) do końca swojego oferowanego planu względem klienta. Dalej w tematy wydawnicze nie wnikałem ponieważ postanowiłem zrezygnować z dalszego szukania profesjonalnego wydawcy. 

Wydawnictwem zająłem się sam osobiście. Przyszedł więc czas na wymyślenie nazwy pod jaką będę własnym nakładem wydawać swoje książki. Tak też powstał pomysł na Literacik.pl

Równocześnie w poszukiwaniu wydawcy rozglądałem się też za drukarnią, która zajmie się produkcją książek. Tutaj na szczęście otrzymałem konkretne odpowiedzi na moje zapytania oraz końcową kalkulację cenową od firm drukarskich. Nie wiem jak wyglądają ceny za druk zwykły tj. czarno biały (normalna zwykła książka A5) ale wiem jak stoi sprawa z drukiem stron kolorowych, bogatych w ilustracje. Z informacji kierowanych do mnie w związku z moimi zapytaniami wiele drukarń ma określone minimum nakładu. Tak więc jeżeli chciałem w drukarni X wydrukować 100 książek, to drukarnia X mówi że nie da rady ponieważ minimum to 500 egzemplarzy. A to generowało koszty w okolicach 8 – 10 tysięcy złotych. 

Oczywiście wielkie znaczenie ma tutaj format książki, skład, lakier, ilość stron, okładka itp. Ceny więc zależnie od końcowej wizji dla drukowanej książki będą zmienne. 

Nadaj numer ISBN

Można nadać numer ISBN ale i nie trzeba. Numer nic mnie nie kosztował a dzięki niemu moja książka “Psotny Piesek” jak i ja sam będąc wydawcą, mogę zostać zidentyfikowany właśnie dzięki unikalnemu numerowi. Dodatkowo ISBN nadaje (według mnie) nieco więcej prestiżu dla danej pozycji literackiej. 

Istnieją jeszcze pewne zależności między numerem ISBN a sprzedażą i sprzedawcą danej książki. Nie będę tutaj o tym pisać ponieważ moja książka niestety nie jest dostępna w sklepach i księgarniach.

Więc w końcu jak wydać książkę?

jak wydać książkę

Byłem w kropce. Wydawnictwa tradycyjne nie nawiązywały współpracy. Być może moja książka okazała się zbyt niskich lotów aby wydać ją pod własną marką albo moje wiadomości i zapytania ginęły w gąszczu mailowych wydawnictw. 

O ile jeszcze wydawnictwo mogłem ominąć tak też druku książki już nie. Niestety tak jak już wspominałem wyżej wszystko kosztuje i to nie mało. Skąd więc wziąć pieniądze na druk? Ja spróbowałem swoich sił na portalu crowdfundingowym www.polakpotrafi.pl zgłaszając tam SWÓJ PROJEKT. Zbiórka niestety nie osiągnęła zamierzonego celu ale pomogła mi zebrać część funduszy przeznaczonych na druk książki. 

Druk książki

jak napisać książkę

Pewnego dnia otrzymałem informacje o drukarni do której warto by się odezwać i zorientować w temacie wyprodukowania egzemplarzy. To był strzał w dziesiątkę. Drukarnia chętnie współpracowała i bardzo pomogła obniżyć koszty produkcji książki. Dodatkowo przyznam że ja jako totalny laik w tematach drukarnianych, otrzymałem fachową pomoc przy przygotowaniu plików do druku.  

Już prawie koniec

Tak więc drukarnia się znalazła a wydawnictwem jestem ja sam figurujący pod nazwą Literacik.pl. Sprzedażą książek również zajmuję się osobiście tak jak i dystrybucją. Książka niestety nie znajdzie się na półkach w księgarniach i sklepach bowiem generowałoby to kolejne wydatki z tytułu różnych umów itp. Dodatkowo musiałbym prowadzić działalność przy takiej ilości sprzedaży a to kolejne opłaty do uwzględnienia. 

Dlatego też uzyskane kwoty od sprzedanych prze ze mnie produktów jestem w stanie rozliczyć sam w zeznaniu podatkowym. 

Darmowy ebook można pobrać tutaj: KLIK!
Książkę w fizycznej postaci można zamówić tutaj: KLIK!

Dużo książek z nakładu 100 egzemplarzy mi nie zostało ponieważ tak jak się zobowiązałem wcześniej, większa część książek trafiła do dzieci znajdujących się w domach dziecka i powędrowały również na Kresy Wschodnie. 

Podsumowanie

Wydając książkę należy przede wszystkim sprawdzić zawartość swojego konta bankowego i ile możemy na ten cel przeznaczyć. Książka bowiem to drogi interes i sam się o tym przekonałem. Książka to także pewnego rodzaju inwestycja, która może się zwróci a może nie. Oczywiście moje plany na początku były nieco inne względem nakładu i sprzedaży. Niestety jak to w życiu bywa, często pewne sprawy rozbijają się o gotówkę. 

Ale na szczęście udało mi się zostać autorem pełnoprawnej już książki “Psotny Piesek”. Mam nadzieję że książka ta spodoba się dzieciom, dla których przecież jest kierowana. 

You might also enjoy:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *