Ben White, autor książki “Apartheid Izraelski“, przedstawia nam obraz “konfliktu” na linii Izrael – Palestyna w bardzo prosty i czytelny sposób.

Daje czytelnikowi wiedze historyczną. Począwszy od przychylności Brytyjczyków dla żydów – jako możliwego przyszłego sojusznika posiadającego własne ziemie, oraz Deklaracji Balfoura z 1917r. Do 2008 roku, gdy Palestyna jest niemal wchłonięta przez Izrael. Książka ta opisuje nam chronologiczny przebieg wydarzeń na przestrzeni minionych lat. Po internecie krąży masa wpisów, jakoby książka była jednostronna oraz stawiała żydów w złym świetle. Cóż… ja osobiście uważam inaczej, ponieważ jest to apartheid izraelski a nie palestyński. Tutaj Palestyna nie figuruje w roli agresora, w przeciwieństwie do państwa Izraelitów.

Ben White przedstawia nam państwo, które wypędza Palestyńczyków z ich własnych domów bez możliwości powrotu. Stosując wobec nich jednocześnie dyskryminację rasową. Skutecznie poszerzając przy tym swoje granice kosztem przelewania krwi niewinnych osób.

Z książki dowiadujemy się w jaki sposób Izrael wymazuje Palestynę z mapy świata, w odpowiednim dla siebie tempie. Echa medialne przekazują szczątkowe informacje o tymże fakcie. Natomiast media głównego nurtu temat pomijają, lub pada propagandowy obraz “konfliktu” aby temat jak najbardziej załagodzić.

Postanowiłem ubrać słowo “konflikt” w cudzysłowie, ponieważ jest to okupacja ze strony Izraela, który stawia swoją zawodową armię przeciwko ludności cywilnej Palestyny.

Książka Apartheid Izraelski, nakreśla nam obraz o ofiarach cywilnych, w których znajdują się również dzieci po stronie Palestyńskiej. Prześladowania oraz rygorystyczne kontrole ze strony Izraela dążą do tego aby ludność arabską raz na zawsze wypędzić z obszarów ziemi świętej, do której Żydzi roszczą sobie prawa ze względów historycznych i religijno – wyznaniowych. Działania jakich dokonuje Izrael, można przypisać pod termin czystki etnicznej.

Książkę osobiście polecam osobom, które interesują się wydarzeniami na bliskim wschodzie i sytuacją geopolityczną w regionie. Mogę również zachęcić niezdecydowanych i nie znających palestyńskiego problemu czytelnikom. Książka “Apartheid izraelski” przedstawia nam historię, fakty jak i również przekłamania jakie dokonuje się w mediach. Wewnątrz znajdziemy także ilustracje w formie wykresów, map oraz fotografii, a także liczne odniesienia do źródeł, potwierdzających tamtejszą sytuację. Szkoda tylko że wydanie nie zostało zaktualizowane. Mamy przecież już 2020 rok, a od jej publikacji minęło już 10 lat. Kolejne 10 lat okupacji Palestyny.

Podczas czytania, nasunęła mi się pewna myśl: Żydzi – podczas II wojny światowej, prześladowani i mordowani z rąk Nazistowskich Niemiec, teraz wykonują niemalże ten sam schemat (na szczęście na mniejszą skalę) w palestyńskim państwie. Stawiając mury, druty kolczaste, ograniczając wolność drugiego człowieka oraz odbierając mu życie, stają tym samym ramię w ramię z własnym oprawcą z czasów 1941 – 1945 r.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *